Skip to main content

İhracatın Aşamaları

İhracat işleminin yapılması için gerekli işlemler ve prosedürler mevcuttur. Bunların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Şirketin Kuruluşu: Şirket kurulurken vergi dairesine kayıt yaptırmalı, vergi numarası sahibi olmalı ve vergi mükellefi olmalıdır.

İhracat Birliği: İhracatı yapılacak ürünlerin kategorisine sahip ihracatçılar birliğine üye olunmalı ve ihracatçı unvanı alınmalıdır.

Dış Pazarlara Erişim: Ürünlerin satışı için dış Pazar araştırması yapılmalı ayrıca pazarda yer alabilmek için reklam ve tanıtıma özen gösterilerek pazarlama yapılmalıdır.

Yurt dışı sipariş, teklif, satış sözleşmesi: Dış satımı yapılacak olan ürünlerin fiyatı, ödeme koşulları, teslimat bilgileri ve sipariş yönetim şeklini içeren teklifler hazırlanarak yurt dışı müşterilerine sunulmalıdır. Alıcı sipariş verdiği taktirde satış teklifine uygun prosedürler takip edilmelidir.

Dış Satış Belgesi: Satışı yapılan ürünlerin faturaları, çeki listeleri, gümrük beyannameleri ve menşei şehadetnamesi gibi belgelerinin hazır edilmesi gerekmektedir.

Nakliye İşlemleri: Sözleşmede geçen nakline kurallarına uygun bir şekilde ürünün taşınması ve telimi yapılmalıdır. Büyük bir şirkete teslimat yapılacak ise nakliyeyi yapan kişiye taşıma belgesi verilmeli ve bununla taşıma yaptırılmalıdır. Eğer ürünlerin taşınması için deniz yolu tercih ediliyorsa konşimento, hava yolu ile taşınması tercih ediliyor ise hava yolu taşıma belgesi yahut kara yolu ile taşınacak ise CMR adı verilen belge ile nakliye işlemi yapılmalıdır.

Gümrük İşlemleri: Gümrük müşavirleri gümrükten geçip satışı yapılacak olan ürünlerin gümrük beyannamelerini hazır eder, ürünlerin fatura işlemleri, konşimento gibi diğer belgeleri gümrük idaresine sunar. İdare ürünler için hazırlanan belgeleri inceler ve ürünlerin gümrükten geçmesine kabul eder veya reddeder.

Fatura Bedeli: İhracatı yapılan ürünlerin ödemeleri ithalatçıdan ihracatçıya ödeme mevzuatına uygun şekilde banka aracılığı kullanılarak yapılır.